Zarówno domofony jak i wideodomofony, mają bardzo istotną zaletę, gdyż umożliwiają przed otworzeniem drzwi wejściowych, na choćby niewielką identyfikację osoby usiłującej przekroczyć progi naszego mienia.

Ze względu na rodzaje domofonów, które zostaną wymienione poniżej i sposób komunikowania się przez nie, wyróżniamy dwa podstawowe systemy domofonowe: system simplex i duplex. Mówiąc najkrócej system simplex to system rozmowy naprzemienny – kiedy mówi jedna osoba to nie słychać drugiej oraz system duplex – kiedy rozmowa może być prowadzona jednocześnie w obu kierunkach, podobnie jak podczas rozmowy telefonicznej.

Następnie pokrótce powiemy jak zbudowana jest instalacja domowa. W tej kategorii wyróżniamy 5 zasadniczych elementów: unifon - jest to aparat montowany w domu. Wyposażony jest w czuły mikrofon i wkładki słuchawkowe, które pełnią funkcję sygnalizatora akustycznego. Każdy unifon ma przycisk do otwierania drzwi; bramofon - montuje się go na zewnątrz domu, przy furtce. Istnieje możliwość połączenia jednego bramofonu z wieloma unifomami ,produkowane są bramofony natynkowe lub podtynkowe, wykonane z blachy stalowej, aluminiowej bądź mosiężnej; kaseta z układem elektronicznym - zbudowana jest ze wzmacniacza, który zapewnia odpowiednią siłę głosu, generatora akustycznego, uruchamianego w momencie naciśnięcia przycisku wywołania i przekaźnika uruchamiającego zamek elektromagnetyczny w furtce lub drzwiach; zamki elektromagnetyczne – ich zadaniem jest otwieranie furtki, podczas, gdy przycisk w unifonie jest wciśnięty lub w określonym momencie po jego wciśnięciu; zasilacz – jest to transformator zasilający o napięciu 12V.

Domofony dzielimy na: Domofony analogowe: klasyczne domofony wykonywane są w systemach analogowych. Każdy unifon połączony jest z bramofonem za pomocą oddzielnego kabla. Stosowane są najczęściej w domach jednorodzinnych; domofony cyfrowe – systemy te składają się z centralki cyfrowej i unifonów wyposażonych w dekodery. Centrala posiada numeryczną klawiaturę, na której wybija się odpowiedni numer lub kod dostępu, żeby otworzyły się drzwi lub furtka; domofony analogowo-cyfrowe - analogowe unifony łączone są z cyfrowym bramofonem. Drzwi mogą być otwierane specjalnym kodem jak również kartą kodową; domofony radiowe –w tym przypadku furtkę można otwierać, będąc w dowolnej części domu, poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku w pilocie.

Zapraszamy do współpracy!

Skontaktuj się z nami żeby uzyskać więcej informacji

Kontakt
Zadzwoń teraz